Psychológia farieb v interiéri I. časť

Nielen prebúdzajúca sa jar, ale i váš interiér môžu skrášlovať rôzne odtiene a kombinácie farieb. Niekto má rád svetlejšie, iný preferuje tmavšiu paletu. Myslíte si, že v prípade interiérov ide o náhodnú voľbu farieb? Na prvý pohľad sa možno zdá veľmi jednoduché vybrať farbu pre obývaciu izbu, spálňu, či inú miestnosť, keďže väčšinou zvolíte variantu, ktorú máte radi a chceli by ste ju mať. V mnohých prípadoch možno hovoriť o dobrých výsledkoch, avšak existujú prípady, pri ktorých realizátori nepoznajú dôležité fakty o farbách a kombináciach, ktoré by mohli vytvoriť skvelý štýl a profesionálny vzhľad vášho domova. Poznáte fakty týkajúce sa psychológie farieb?


Solídne znalosti o farbách, ich zaradenie do kategórií, ale i samotné psychologické účinky a kombinácie sú vedomosti, ktorými by mali disponovať hlavne kvalitní návrhári interiérov. Vďaka nim je pri voľbe farby a následnom zariaďovaní dosiahnutý požadovaný výsledok. Praví dizajnéri by vám totiž mali vedieť nakombinovať odtiene vďaka čomu dokážu vytvoriť príjemnú náladu, či vytvoriť optický klam.

Všeobecné fakty:

 • máme 3 základné farby: žltá, červená, modrá
 • spojením základných farieb dostaneme sekundárne farby: 
  žltá + modrá = zelená
  žltá + červená = oranžová
  modrá + červená = fialová
 • zmiešaním základných farieb so sekundárnymi vzniknú rôzne odtiene farieb, ktoré sú označované ako terciárne farby
 • ako vidieť na obrázku nižšie, doplnkové farby sú oproti sebe
 • každý pár farieb sa vzájomne dopĺňa a vytvára neutrálnu farbu
 • ľudia farby vnímajú ako chladné alebo teplé

Ako vidieť podľa vzorkovníka, obvykle teplé farby sú na oranžovej a žltej strane, a naopak studené farby sú umiestnené na strane modrej a zelenej. Farby majú väčšiu silu ako sa na prvý pohľad môže zdať. Práve ich pôsobením vzniká určitý stav mysle, ktorý nám môže pomocť so sústredením, či nás povzbudiť, vyvolať pocit bezpečia, pokoja, odpočinku, alebo navodí príjemné spomienky. Na druhej strane existuje skupina farieb, ktorá vyvolá opačné pocity ako únavu, či pocit stiesnenia. Práve preto je nesmierne dôležité vziať do úvahy širšie skutočnosti pri rozhodovaní o najlepších farbách. Pretože vy sme tí, ktorí trávia v priestoroch domova najviac času.

Čo človek to odlišný spôsob vnímania farieb. Všeobecne však platí, že ľudia na farby reagujú rovnakým spôsobom, ale ich účinky nemusia pôsobiť rovnako na každú osobu. Príkladom je vyvolanie určitej spomienky alebo pocitov, ktoré môžu byť u niekoho iného úplne odlišné. Čierna farba u niektorých pôsobí smutným dojmom, zatiaľ čo iná skupina ľudí obľubuje túto farbu a rada sa ňou obklopuje. 

Pozrime sa na niektoré psychologické účinky farieb!

Dnes v hlavnej úlohe – biela.

Pri aplikovaní bielej farby vytvoríte čistý a svieži vzhľad vašej domácnosti. Práve táto farba sa používa na vytvorenie vzdušného a tichého dojmu. V prípade, že sa biela používa na steny, podlahu, či nábytok, môže budiť pocit vyššej miestnosti než v skutočnosti je. Ak netúžite po veľmi pestrej izbe, no zároveň nechcete prebytočnú bielu, môžete použiť bielu v kombinácií s ďalšími neutrálnymi farbami. Veľmi zaujímavú kombináciu tvorí biela so šedou, hnedou, či čiernou. Pre zúžitkovanie psychologických účinkov bielej je potrebné nepoužívať ju v prehnanom množstve, ale sústrediť sa na zdôraznenie niektorých vecí, ako sú napríklad rámy dverí, či okná.

     


Dôležitosť výberu farieb potvrdí nejeden interiérový dizajnér. Premýšlali ste niekedy, aké pocity vo vás vyvolávajú jednotlivé odtiene farieb? Vzdušnosť, sviežosť, čistota. Aj tieto charakteristiky vystihujú pôsobenie bielej farby v miestnosti. Akú časť tvorí vo vašom interiéri biela farba?

V budúcom článku sa budeme venovať pôsobeniu a kombináciam ďalších farieb, ktoré tvoria nepostrádateľnú súčasť vašich domov.

Späť na Novinky